Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas+ 3124175



*

nr 312 4175


Vas+

Fat, Gustafsberg, Argenta, W KÃ¥ge


Utrop:

1.200 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 maj 2004
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/4 16:37:41 1      900 kr
1/5 18:00:08 2      850 kr
1/5 18:00:32 2      900 kr
2/5 17:55:37 3      1.100 kr
3/5 11:56:58 4      1.000 kr
3/5 11:58:27 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gustafsberg gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar vas w kåge wilhelm kåge
  • 8243 Ask
    med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8079 Lockurna
    Gustavsberg. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:07
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09




Ladda ner broschyr